پارامترهای موثر بر طراحی یک معدن

در هنگام طراحی یک معدن زیرزمینی (به عنوان مثال یک معدن زغالسنگ) ما به عنوان یک طراح با دو دسته پارامترهای مربوط به طراحی رو به رو هستیم که این پارامترها بر طراحی معدن بسیار موثر هستند. این دو دسته پارامتر به پارامترهای ثابت و پارامترهای متغیر تقسیم‌بندی می‌شوند. به منظور انجام یک طراحی دقیق و صحیح لازم است این دو دسته پارامتر به خوبی مورد توجه و ارزیابی قرار گیرند. در این پست ابتدا به معرفی پارامترهای ثابت موثر بر فرآیند طراحی معدن زیرزمینی (زغالسنگ) می‌پردازیم و در پست‌های بعدی در رابطه با پارامترهای متغیر صحبت می‌کنیم.

پارامترهای ثابت (Fixed Parameters) عبارتند از :

1- عمق : این پارامتر بر طراحی معدن و طول و عرض پانل استخراجی (کارگاه استخراج) و انتخاب روش استخراج و همچنین نرخ آماده‌سازی عملیات تاثیر به سزایی دارد.

2- ضخامت لایه استخراجی : این پارامتر بر مواردی مانند انتخاب ماشین آلات و وسائل نگهداری و انتخاب روش استخراج و همچنین تعیین عرض پانل استخراجی و نرخ پیشروی و تهویه معدن تاثیر زیادی دارد.

3- وضعیت زمین‌شناسی سینه‌کار : این پارامتر شامل مواردی مانند جهت شیب لایه و گسل‌ها و وضعیت سقف و کف لایه استخراجی و ... است. همگی این موارد بر انتخاب ماشین‌آلات استخراجی و عرض پانل استخراجی و انتخاب روش استخراج و حتی تعیین ارتفاع استخراج تاثیر مهمی دارند.

4- دیگر پارامترهای ثابت : عواملی همچون زمین شناسی عمومی ناحیه استخراج و وجود آب زیرزمینی و تصاعد گاز متان و خودسوزی لایه زغال و.... این عوامل نیز ممکن است بر انتخاب روش استخراج و انتخاب ماشین آلات و روش آماده سازی و... تاثیر بگذارد.

البته ممکن است پارامترهای ثابت دیگری وجود داشته باشند اما این پارامترهای ذکر شده در بالا جزو مهمترین پارامترهای ثابت موثر بر طراحی بودند.

/ 0 نظر / 126 بازدید